Kitap Yayımlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir şeyler yazdınız, onları tasniflediniz ve bastırmayı düşünüyorsunuz. Siz yazdıklarınızın dünyanın en güzel eseri olduğu hissiyle bir anda çok satanlar arasına gireceğini düşünerek yayınevlerinin adreslerini araştırıp, onlara eserinizi incelemesi için gönderiyorsunuz. Ama durun, kitap yayınlama konusunda emin misiniz?

Önünüzde bir kaç yol var…

Birincisi; büyük yayınevlerine kitabınızı göndermeniz ki bu hemen hemen hiç de neticelenmeyen bir yoldur. Çünkü büyük yayınevleri, hiç tanınmamış bir yazarın yeni bir kitabını basmakla uğraşmayacaktır, hatta emin olun ki, gönderdiğiniz esere bakmayacaklardır dahi. Siz neticeyle ilgili yayın evini arayıp bir iki defa rahatsız ettiğinizde ise, eserinizin basılmaya değer bulunmadığı veya daha nezaketle şu an yayınevi programının dolu olduğunu bu sebeple sizin kitabınızı basmayacaklarını söyleyeceklerdir. Onlar da haklı, çünkü günde onlarca kitap gönderilmekte basılma talebiyle ve hiç tanınmamış bir yazarın kitabının satması için reklam yapmaları gerek, kitap mağazalarında ayda bir iki kitabı satan yazarla, bin iki bin kitabı satan yazar için ödedikleri raf parası da aynı. Dolayısıyla büyük yayın evleri, getirisinin ne olacağını bilemedikleri bir yazarın kitabı yerine, satışlarını tahmin edebildikleri bilinen yazarların kitaplarını yayınlamaya devam edeceklerdir.

İkinci yol; maliyetini sizin karşılayarak kitabı bastırmanız. Bu yol bir çözüm olmakla birlikte, satışını yapabilmeniz için, ticaret belgeniz olması gerek, kitap basım yetkisi, vergi, stopaj, fatura, KDV, bandrol, ISBN başvurusu, savcılık, merkez kütüphanesi… Zahmeti fazla, yani bir yayınevinin bütün işlerini sizin yapmanız gerek. Diyelim ki bunları yaptınız, dağıtım firmaları tek kitabı olan bir kişiyle uğraşmak istemeyecektir. Çünkü dağıtımcılar için iş yükü, tek kitabı olan sizle, yüz kitabı olan bir yayınevi için hemen hemen aynıdır. Haa, derseniz ki, ben kitabı bastıracağım, eşe dosta dağıtacağım, o zaman bunların çok da bir önemi olmayacaktır.

Üçüncü yol; maliyetini sizin karşılayarak, bir yayınevi ile kitabınızı bastırmanız.

Kimse kimseye kızmasın, herkesin haklı sebepleri var, yoksa kimse sizden bir Tolstoy çıkmasını engellemek için özel olarak çabalamıyor. Büyük yayınevlerinin onlarca çalışanı var, maaş ödemek zorunda, dağıtım firmaları, yakıt ve çalışanlarına ücret ayırmalı, kitap mağazaları dükkân kirası, tezgâhtara para veriyor.

Bir fikir uyandırması için rakamlarla yazayım. On liraya satılan bir kitabın giderleri yaklaşık olarak şöyledir: 1 TL baskı parası; 0,5 TL sayfa düzeni, kapak tasarımı, iç tasarım; 2 TL vergi (KDV, stopajdan payına düşen vs.); 1 TL editörlük, redaktörlük, 4 TL dağıtım (kargo, nakliye, raf ücretinden payına düşen) toplam 8,5 TL etti. Geriye kaldı 1,5 TL bu parayı yazar mı alsın, yayınevi mi, yoksa reklam için mi kullanılsın, siz pay edin.

Yani kitap bastırmak gibi zor bir işe kalkışan arkadaşlar, tekrar düşünün… Hala fikriniz devam ediyorsa, referansınız yok ise, dayınız yüksek mevkilerde değilse bu anlattıklarımı yaşamaya hazırlıklı olun. Şunu da unutmayın, kimse sizin yazdıklarınıza sizden daha fazla kıymet vermeyecektir. Dolayısıyla hala kitap çıkartacağım diyorsanız, ilk fedakârlığı sizin yaparak cüzdanınızı açmanız gerekir.

Ha bir şey daha, hiçbir kitabın bir günde popüler olması mümkün değildir. Yüzüklerin Efendisi’nin 1960’larda ilk baskılarının yapıldığını hatırlatırım, ya da Alev Alatlı’nın Kabus gibi muhteşem romanı bile dört yılda ancak kendini duyurabilmiştir. Dünya üzerinde şu an en çok ismi duyulan yazarların hemen hemen tamamı ilk kitaplarının maliyetlerini kendileri karşılamıştır.