Yazar Adayları


SÜREÇ NASIL İLERLER?


Kutlu Yayınevi olarak yazarlarımızla sözleşme imzalayarak süreci başlatıyoruz. Basım ücretleri sayfasında yér alan maliyet üzerinden taraflarıñ uzlaştığı bu sözleşmeye göre Başlangıç veya İleri Düzey paket séçeneklerimizle karşılıklı olarak isteklerimizi metne döküp hukuksal zeminde güvence altına alıyoruz.

“Başlangıç” paketinde basılan tüm kitaplar yazarına teslim édilir. Kültür Bakanlığında kaydı yapılır, ISBN alınır, bandrol yapıştırılır Derleme Müdürlüğüne yasal olarak kitaplarınız ulaştırılır.

“İleri düzey” paketimizde satış işlemleri de bulunduğu için basılan kitapların satışı bizim sorumluluğumuzdadır. Dolayısıyla kitap maliyetlerinin tümünü siz karşıladığınız için bütün kitaplar üzerinde söz hakkına sahipsiniz. Bu bağlamda telif hakkınız %100’dür. Dilediğiniz kadar kitabı kendinize alabilirsiniz, sözleşme sürdüğü sürece bizim gözetimimizde kalacak, depomuzda yer edinecek, talep doğrultusunda kitabevlerine vereceğiz. Kitap satışlarınız anlaşmalı olduğumuz tüm kitap satan internet sitelerinde yer edinecek. Buradaki satışlar iyi olduğunda da BKM, D&R mağazaları gibi mağaza zincirleri bulunan kitabevlerinin raflarına çekilecektir. Satışları ise size vereceğimiz şifre ile sitemiz üzerinden takip edebilecek, 6 ayda bir elde edilen kazancı banka hesabınıza ödeyeceğiz. Tüm bunları sözleşmede de belirtip size hukuksal güvence verdiğimizi de bildiririz.

Genel olarak sürecimiz şöyle işler:

1) Yazar ve yayınevi sözleşme imzalayarak hukuksal süreci başlatır.
2) Bu sözleşme ile kaç adet basılacağı (tirajı), kitabın hangi ölçülerde, hangi kağıt türü ve ciltleme ile yayımlanacağı ve buna benzer teknik konular belirlenir.
3) Yazar, çalışmalarının metinlerini Kutlu Yayınevi’ne teslim eder. Bilgisayar ortamında bulunmayan metinlerin sayısal ortama aktarılması yayınevimizce yapılır.
4) Eserin dizgisi ve mizanpajı tamamlanır.
5) Kapak tasarımı yapılır.
6) Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuru yapılarak ISBN alınır.
7) Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nden eserin tüm telif hakları, yazarı üzerine kaydedilir.
8) Yayımcılar Federasyonu’ndan kitaplara yapıştırılmak üzere bandrol alınır.
9) Çalışma dosyası basımevinde işleme alınarak basım süreci başlar.
10) Basılan kitaplardan sözleşmede belirlenen adedi yazara verilir. Kalanları da dağıtıma çıkarılarak internet satış sitelerine yerleştirilir. Anlaşmalı olduğumuz BKM, D&R ve İşler Kitabevleri’nde raflara konulur. (Mağazaların talebi doğrultusunda)
11) Satıştan elde edilen karın tamamı yazara 6 aylık periyot dahilinde (sözleşmede belirtildiği biçimde) ödenir. Yazara verilecek şifre ile yazar.kutluyayinevi.com üzerinden fatura satışları takip edilebilecektir.
12) Basılan kitaplar 6279 nolu “Çoğaltılmış fikir ve sanat eserlerini derleme” kanunu ve bu kanuna istinaden Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan 18.08.2012 tarih ve 28388 sayılı Çoğaltılmış fikir ve sanat eserlerini derleme yönetmeliği gereği 6 adedi Derleme Kütüphanesine ulaştırılır. 1 kitap da ISBN Ajansı’na gönderilerek devlet kütüphanelerinde yer edinilmesi sağlanır.