kitap başvuru, online kitap başvuru, internetten kitap başvurusu

Kara Kutu Oku{yorum}

Bu yazımda Yunus Emre Öz’ün kaleminden çıkmış, ilk basımı Mart 2021’de Kutlu Yayınevi’nde gerçekleşmiş olan Kara Kutu adlı kitaptan bahsedeceğim.

Kitabın ismi ve de kahverengi tonlardaki kapağı gizemli, esrarengiz bir hava vermeyi başarıyor. Kitabın içeriğini okuduğumuzda da bizi merak dolu bir hikayenin beklediğini görüyoruz.

Roman, karakterin okuyucuya birtakım sorular yönlendirmesi ve sonra da kendi hikayesini anlatmasıyla başlıyor. Bu merak uyandıran başlangıç beni kitabı okuma konusunda teşvik etti. Çok beğendiğim bu başlangıcın bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum:

“Kader mi, yoksa şans mı insanların geleceğini belirler? Artık tükendiğimi ve ölümün kollarında olduğumu dişündüğüm o anlarda beni koruyan hangisiydi? Şu an her yanı küf kokan bu ahşap gemide, her şeyin farkında olarak, biçare halde olmama neden olan hangisiydi? Bu yazdıklarımı sana kadar ulaştıran hangisiydi? Her neyse. Aklımdaki cevabı olmayan onlarca sorudan birkaçı işte. Beni dinleyecek yeterli zamanın varsa söylemeliyim ki fazla vaktim kalmadı ve sanırım aklımı kaçırmadan birkaç gün daha dayanabilirim. Ardından neler olabileceği hakkında hiçbir fikrim yok. Peşimde birileri var ve çoğu da karşıma geçip hiç düşünmeden tetiğe basabilecek kadar gözü dönmüş insanlar. Elimde olmadan işlerine burnumu soktuğum o ladar çok insan var ki. Gerçi hepsi de onlara yaşattıklarımı hak etmişlerdi ve intikam için beni arıyorlardı. Bu kirli insanlar hakkında öğrendiğim çok fazla şey var ve şimdi yaşadıklarımı başkalarının da bilmesini istiyorum.”

Yazar, kitabında Rus karakterleri kaleme almış. Rusça isimler ve orada geçen hikayeyle farklı bir ambiyans oluşturmuş.

Kitap kendi içinde bölümlere ayrılıyor. Bu bölümlerin bir dizi senaryosu gibi başlıklara sahip olması da farklı olmuş. Örnek vermek gerekirse “1. Sezon: Her Şeyin Farkında” ismi ilk bölüme ait. Ayrıca sezon finalleri de mevcut. Yine örnek vermek gerekirse “2. Sezon Finali: Geçmişin Sırları” ismini örnek verebilirim. Kitabın sonunda da final diyor ve romanımızı noktalıyoruz.

Yazarın anlatımını başarılı ve akıcı buldum. Betimlemeler ne fazla ne da az, yerinde olacak şekilde kullanılmış. Ana karakterimiz Karl Maksim Stephanov’un içsel olarak yaşadıkları ihmal edilmemiş.

“Hayat. Yaşamak istediğimiz şeyler uğruna, gerçekleşmesini istemediğimiz bir yığın saçmalığa katlanmak zorunda olduğumuz olaylar zincirinden ibaret o muazzam kurgu. Birbirine adeta pamuk ipliği ile bağlı bu zincirleri bir arada tutmak için bizlerin yapabildiği tek şey ise anlamsızın içinde kendimizi anlamlı tutmaya çalışmak ve elimizde olmadan geleceğimizi başka insanların şekillendirmesine izin vermek.”

Bu merak uyandırıcı kitabı herkese öneriyor ve yazarı verdiği emeklerden ötürü kutluyorum. Dilerim yazı hayatı başarıyla devam eder.

Esen kalın.

                                                      Aleyna Uluç

Kategori : Bétik değerlendirme - Etiketler :, , , , , - Tarih : 05 Mayıs 2021

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

1023

 

Kutlu Yayınevi | göksel sözcükleriñ yayıncısı

2012'den bugüne hayallerinizi gérçekleştirirken yanınızdayız.