kitap başvuru, online kitap başvuru, internetten kitap başvurusu

Kitap Çıkarmada Sık Sorulan Sorular

Çalışmamı nasıl göndereyim?

Çalışmanızın değerlendirilmesi için el yazmasının nüshasını yada bilgisayar çıktısını yayınevimize (Kartaltepe Mah. Atakan Sok. No: 3/A Sefaköy, Küçükçekmece – İSTANBUL) adresine posta, kargo yolu ile ulaştırabilirsiniz. Bunuñ yanında eposta üzerinden de göndermeniz yéterli olacaktır.

Dilerseniz çevrim içi olarak uzaktan başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmak için tıklayınız.

Dosyamı değerlendirirken ideolojik ve siyasi bir değerlendirmeye tabii tutuyor musunuz?

Kutlu Yayınevi kurulu, dosyanızı yalnızca edebi/fikri değer açısından değerlendirir. Bunun dışında hiçbir ideolojik veya siyasi değerlendirme kriteri bulunmaz, her görüşe ve her kesime açık bir yayın politikamız vardır. Bugüne kadar yayınladığımız kitaplara bakıldığında bu çok açık şekilde görülür. Yine de bu, kırmızı bir çizgimiz olmadığı añlamına gelmez. Ülke bütünlüğümüzü zedeleyeci ya da bel altı koñuları içeren metinleri kesinlikle dışlıyoruz.

Dosyamı inceleyecek kuruluñ yéterliliği nedir?

Dosyanızı inceleyecek kurul, üniversiteleriñ Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun yétkin kişilerdir. Her biri bir konuda uzmanlaşmış kimselerdir. Dilbilgisi, anlatım bozuklukları, kurgu hataları, yazım ve imla, okunurluk, akıcılık ve genel değerlendirme başlıkları altında heyet şeklinde çalışırlar.

Maliyet için belirlenen ücret haricinde daha sonra herhangi bir işlem için fazladan ücret talebi olur mu?

Yapılan sözleşmedeki maliyet dışında hiçbir biçimde fazladan ücret istenmez.

Kitabın maliyetini nasıl ödeyebilirim?

Kitabın maliyetini, peşin ödeyebileceğiniz gibi banka havalesi veya EFT olarak yapabilirsiniz. Kredi kartına 12 ay taksit yapma olanağımız bulunmaktadır. Kitap hazırlıkları ilk taksitin ödenmesi ile başlar, son taksit bittiğinde sonlandırılmış olur.

Kitabımın satışı nerelerde yapılacak, büyük kitap mağazalarında bulabilecek miyim?

Kitabınız ülke genelindeki hemen hemen tüm çevrim içi satış yapan kitap sitelerinde satışa sunulur.

Dağıtım anlaşmamız KİDA KİTAP YAYIN DAĞITIM ve TİC. A.Ş. iledir. Kitabınız büyük kitap mağazalarına da girebilir fakat bunun için talep olması gerekmektedir. Yani bir alıcı sizin kitabınızı X kitap mağazasına gidip sorarsa X mağazası dağıtımcıdan bu kitabı ister ve o alıcıya verir. İkinci bir alıcı sizin kitabınızı sorarsa X mağazası 500 metrekareden daha büyük mağazalarında sizin kitabınıza yer verir. Başka alıcılar da sizin kitabınızı talep etmeye başladığında bu defa X mağazası 300 metrekareden daha büyük mağazalarına sizin kitabını yerleştirir. Daha fazla talep olmaya devam ettiği durumlarda ise X mağazası sizin kitabınıza bütün mağazalarında yer verir. Dolayısıyla bir kitap çıkar çıkmaz mağazalara girmez. Bu hem pratik hem de teorik olarak olanaksızdır. Bu yüzden internet satışları iyi olduğunda kitap raflara çekilir. Yayınevi olarak kitabınıza talep olması durumunda mağazalarda satışa sunulur. Haber ağımızda, bu mağazalara girmiş kitaplarımıza ulaşabilirsiniz.

ISBN kitabımda olmak zorunda mıdır?

ISBN kanun gereği tüm basılı kitaplarda olmalıdır. Bu sizin kitabınızın kimlik numarasıdır. Bu numarayı Kültür Bakanlığından biz alıyoruz. Sizin fazladan yapmanız gereken bir iş yoktur. Tüm resmî işlemler yayınevimiziñ sorumluluğundadır.

Kitap basıldıktan sonra bürokratik bir işlem var mıdır?

Kitap yayınlandıktan sonra Derleme Müdürlüğü, Merkez Kütüphanesi, Savcılık, Emniyet’e kitaplarınızdan farklı adetlerde teslim etme zorunluluğu vardır. Bunları yayınevimiz yapmaktadır. Sizin yapmanız gerek fazladan bir işlem yoktur.

Kitabımda bandrol (denetim pulu) olacak mı?

32 sayfayı aşmayan çocuk kitapları haricinde tüm kitaplarda bandrol bulundurulması yasal bir zorunluluktur. Bu işlemi yayınevimiz İl Kültür Turizm Müdürlüğünden gerçekleştirmektedir. Sizin yapmanız gereken fazladan bir işlem yoktur.

Kitap etiket fiyatını kim belirliyor?

Kitap etiket fiyatını piyasa değerlendirmelerini de göz önünde bulundurarak optimum bir rakamda tutmak maksadıyla biz belirliyoruz.

>Kitap satışlarından bana ne kadar ücret ödenecektir?

Bu konuda yazar ve yayınevi olarak yaptığımız sözleşmede belirlenen koşullar geçerlidir. Tüm maliyeti siz karşıladığınızda telif hakkınız %90 iken, ortaklaşa basıma girdiğimizde %50 olacaktır. Ekonomik ve Şair Seçeneğimizde ise %15 ödenmektedir. Sitemiziñ sağ üst köşesindeki yazar takip sistemi üzerinden size vereceğimiz şifre ile giriş yaparak satışları fatura üzerinden takip edebileceksiniz. Yayınevimiz 6 ayda bir satışlardan elde edilen kazancı banka hesabınıza ödemektedir.

1153

 

Kutlu Yayınevi | göksel sözcükleriñ yayıncısı

2012'den bugüne hayallerinizi gérçekleştirirken yanınızdayız.