kitap başvuru, online kitap başvuru, internetten kitap başvurusu

A.ş.k’ın Aşkları Oku{yorum}

Bu yazımda Nuran Demir’in kaleminden çıkmış, ilk basımı Ocak 2021’de Kutlu Yayınevi’nde gerçekleşmiş olan A.ş.k’ın Aşkları adlı kitaptan bahsedeceğim.

Nuran Demir, bu öykü kitabında büyüklerinden dinlediği gerçek aşk hikayelerini kaleme almıştır. 1940’lı yılların sonlarında ve 50’li yıllarda yaşanan bu aşk hikayelerinde Asiye, Şirin ve Kezban başroldür.

Kitabın ismindeki noktalar dikkat çekmekte. Peki ne anlam ifade ediyor bu kısaltmalar? Karakterlerin baş harflerini bir araya getirdiğimizde kısaltmanın anlamını görüyoruz. A.ş.k’ın Aşkları, yani Asiye, Şirin ve Kezban’ın aşkları… Bu detayı çok beğendim.

Bu gerçek yaşam öyküleri Trakya’da geçiyor ve Trakya ağzı ile yazılmış. Yazar, kitabın sonuna yöresel sözlük ekleyerek anlaşılmayan yerler için bir çözüm sunmuş. Ben bunu sona geldiğimde görsem de okurken anlamakta güçlük çekmedim, çoğu sözcüğü anladım.

Kitap 1940-1950’li yılları anlattığı için günümüzden farklı gelenek görenekleri, davranış biçimlerini okuyoruz. Üç karakterin öyküsünde de ortak olan nokta kendi istekleri dışında evlilik yapmaları mesela. O dönemde sevdiği kişiyle evlenen kişi sayısı çok nadirdir hatta belki hiç yoktur bile. Bu olay günümüzde de yaşanıyor olsa da o zamana nazaran oldukça az denebilir. İşte Asiye, Şirin ve Kezban’ın hikayeleri de bu olay yüzünden farklı bir çizgide ilerliyor.

Yazarın anlatımını oldukça beğendim, eski dönemi başarılı bir şekilde yansıtmış. Diyalogları, o dönemin insan profilini gerçekçi bir şekilde kaleme almış. Samimi, gerçek bir sahneyi sizlerle paylaşmak istiyorum:

“Onlar eve döndüklerinde, evde birkaç konu komşu vardı. Herkes merakla soruyordu:

– İstanbul güzel mi? Neler gördünüz? diye.

Onlar da gördüklerini anlattılar büyük bir heyecanla. Kemal’in teyzesi;

– İstanbul’a gittik. Pampura pindik deyince anası gülerek daldı söze:

– Maa kardaş; sen gene lapura pampur dedin yaa!”

İstanbul’u görme anları da ayrıca güzeldi. O şaşkınlık ve hayranlık içtenlikle geçti.

Genel olarak ele alındığında akıcı, güzel bir öykü kitabıydı. Eski dönemi okumak, o zamanki insanlara ve onların yaşam biçimlerine, aşklarına tanık olmak merakımı tatmin etti. Benim için güzel bir öğreti oldu.

Gerçek yaşam öyküleri okumak isteyen herkese A.ş.k’ın Aşkları’nı öneriyor ve yazarı özenle yazdığı bu kitabı için kutluyorum. Umarım yazı hayatı başarıyla devam eder.

                                                   Aleyna Uluç

Kategori : Bétik değerlendirme - Etiketler :, , , - Tarih : 23 Nisan 2021

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

879

 

akademik kitap yayınlamak
Akademik teşvik ve doçentlik başvurusu kriterlerini karşılayan yayınevimiz, ulusal ve uluslararası yayınevi statüsündedir.

Kutlu Yayınevi | göksel sözcükleriñ yayıncısı

2012'den bugüne hayallerinizi gérçekleştirirken yanınızdayız.