Altaylardan Tanrı Dağı’na Göktürkler Oku{yorum}

Kategori : Bétik değerlendirme - Etiketler :, , , , , , - Tarih : 16 Aralık 2020

Bu yazımda İlker Batu’nun kaleminden çıkmış, ilk basımı Ağustos 2019’da gerçekleşmiş olan Altaylardan Tanrı Dağı’na Göktürkler adlı kitaptan bahsedeceğim.

İlker Batu, ilk kitabında tarih kategorisini seçmiş ve tüm tarihseverlerin ilgisini çekebilecek bir kitap yazmıştır.

Kitabı yorumlamaya önce kapağıyla başlamak istiyorum. Bence kapak tasarımı oldukça başarılı, hiçbir eksiklik yok. Seçilen renkler, yazı tipleri ve görsel konuyla bağdaşmakta, bir o kadar da göze hitap etmekte. Keza kitabın isminin de doğru bir tercih olduğunu düşünüyorum, her ikisi de kitabı okumadan önce tanımamıza olanak sağlıyor.

Kitabın içeriğine gelecek olursak eğer okuyacaklarınızın gerçek olayların yazar tarafından kurgullaştırılarak kaleme alındığını bilmelisiniz. Bana sorarsanız bu büyük bir başarı çünkü var olanı direkt sunmak yerine kendi hayal gücünüzü katıyor ve cesaret göstererek okuyuculara sunuyorsunuz. Bunu yaparken temeli oluşturan gerçeğin atmosferini de doğru yansıtmanız gerekiyor ki yazar o savaş ortamını gayet iyi aktarmış. O dönemde kullanılan kelimeleri, eşyaları ve dahasını betimleyerek kitaba gerçekçilik kazandırmış. Ayrıca anlatım biçimi de oldukça sürükleyici ve başarılı.

“Umutsuzluk intihardır Hanlı Beg! Umutsuzluk hayatı bitirir. Sadece sizin değil, sizlere umut bağlamış bu kadar budunun hayatını da bitirir. Sizler bu kadar budunun beglerisiniz. Sizlerin umutsuzluğa düşmesi bu buduna yaptığınız büyük bir ihanet olur. Şimdi eğer ki hala umutsuzum diyen varsa hemen pusatlarını bırakıp Aşina topraklarını terk etsin. Aşina’da mutsuz beglere asla yer olmayacak! Türk umutsuz olamaz! Tek de kalsa içinde hala tüm bu cihanı ele geçirecek umudu olmalı!”

Bu cümleler altını çizdiğim yerlerden biriydi. Bir başka alıntıyı ise kitabın içindeki kopuzcunun ağıtından yapacağım.

“Bir sözü ile kurtlar ulurdu

Begin heybetinden düşman dururdu,

Aşina onunla huzur bulurdu,

Toprağımda bir Beg kurudu.”

Kitabın içinde başka ağıtlar da var ki onlar da gerçekten çok başarılı.

Son sayfalarda ise Kül Tigin Yazıtı’nın fotoğrafı ve Göktürkçe yazılar bulunmakta. Bu da konuyla ilgilenen kişilerin ilgisini celbedecek bir durum.

Kitapla ilgili olumsuz yorum yapabileceğim herhangi bir durum yoktu. Özenli anlatımıyla, sürükleyiciliğiyle gerçekten başarılı bir kitaptı. Yazarı başarısı için kutluyor ve yazı hayatında ilham diliyorum.

Esen kalın.

                                                Aleyna Uluç

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

778

 

YAZARLARIMIZIN GÖRÜŞLERİ

ORTAKLAŞA KİTAP ÇIKARABİLİRİZ!

BİZİMLE ÇALIŞMAK İÇİN BİRKAÇ NEDEN

2012'den bugüne hayallerinizi gerçekleştirirken yanınızdayız.
Kutlu Yayınevi | Göksel sözcükleriñ yayıncısı