Cehennem Kayıkçısı

Kategori : Bétik değerlendirme - Etiketler :, , , , , , - Tarih : 04 Aralık 2020

Bu yazımda Ergin Uygun’un kaleminden çıkmış, ilk basımı Şubat 2019’da gerçeklemiş olan Cehennem Kayıkçısı adlı kitaptan bahsedeceğim.

Ergin Uygun, şimdiye dek iki eser ortaya koymuştur. İlk kitabı olan Kalbimin Nakkaşı’nda adı bilinen ilk Türk şair Aprın Çor Tigin’i işlemiş ve bu açıdan alanında bir ilk olmuştur. İkinci kitabı olan Cehennem Kayıkçısı’nda da mitolojilerden, surelerden, tarikattan, efsanelerden ve halk kültüründen yararlanarak yine alanında bir ilke imza atmıştır.

Cehennem Kayıkçısı gerek ismiyle gerek de kapağıyla okurların ilgisini çekebilecek bir kitap. Romanı okumaya başladığım ilk andan son cümlesine dek de ilgimi koruyan bir eser oldu. Zengin içeriği ve sürükleyici anlatımıyla sıkılmanızı büsbütün engelliyor.

Yazarın anlatım dili çok kuvvetli ve başarılı. Betimlemeleri o kadar canlı ki adeta bir film izliyormuşsunuz hissiyatı yaratıyor. Şu ana dek okuduğum en iyi kalemler arasına girdi. Zaten kitabı bitirip diğer kitabının ismini gördüğümde “Aa ben bu kitabı okumuştum.” dedim içimden. Yazarın ilk kitabı olan Kalbimin Nakkaşı’nı iki üç yıl önce okumuş ve o zaman da yazarın kalemini çok beğenmiştim.

Kitapta geçen mekanların hepsi gerçektir fakat karakterler ve başından geçen olayların çoğu bölgeye göre tasarlanmış kurgulardır. Yazarın romanı yazmadan önce epey araştırma yaptığı kitap boyunca okuduğunuz tüm detaylarda belli oluyor. Her şey gerçekmiş hissi verecek şekilde anlatılmış. Verdiği tüm bu özen için yazarı kutluyorum.

Kitaba dair sevdiğim bir detay da her bölümün başında bölüm içindeki bir alıntının bulunması oldu. Bölüm içinden çarpıcı ve merak uyandırıcı bir alıntının başa konulmasıyla “Acaba ne olacak da bu cümle kurulacak?” diyor ve merak ederek okuyorsunuz.

Elinizden düşürmeden okuyacağınız ve kalemiyle sizi büyüleyecek olan bu eseri okumanızı tavsiye ediyorum. Vatan aşkını, savaşçı ruhları ve eski dönemleri mitolojik açılarla beraber ele alan yazarı başarısı için tebrik ediyorum. Kitapla ilgili olumsuz yorum yapabileceğim herhangi bir şey olmadı. İmla kurallarından tutun tüm detaylara kadar özenli bir işti.

Bir sonraki kitap yorumunda buluşana dek esen kalın.

Aleyna Uluç         

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

778

 

YAZARLARIMIZIN GÖRÜŞLERİ

ORTAKLAŞA KİTAP ÇIKARABİLİRİZ!

BİZİMLE ÇALIŞMAK İÇİN BİRKAÇ NEDEN

2012'den bugüne hayallerinizi gerçekleştirirken yanınızdayız.
Kutlu Yayınevi | Göksel sözcükleriñ yayıncısı