“Dini İletişim Açısından Mevlana” yayımlandı

Kategori : Yeni betikler - Etiketler : - Tarih : 23 Haziran 2020

Dr. Tülay Düzenli‘nin kaleme aldığı Dini İletişim Açısından Mevlana yayınevimizden çıktı.

Mevlâna’nın çevresiyle iletişim kurma kanalları olan etkili sohbetleri ve yazılı mirası onun iletişime geçme metot ve nedenleri hakkında bir hayli bilgi vermektedir. Çok yönlü ve idealist bir iletişimci olan Celâleddin Rûmi bu açıdan incelendiğinde onun iletişim anlayışının, dini iletişimden ayrı düşünülemeyecek nitelikte olduğu fark edilmektedir.

8 asır uzaktan insanlığa seslenen Mevlâna’nın, söz konusu iletişim başarısının izini takip ettiğimizde ise samimi ve anlaşılır bir dil ile ilettiği mesajların içerik değerlerinin yanı sıra, farklı ögelerin varlığı öne çıkmaktadır.

  • İletişim kaynağı ve alıcıda olması ve olmaması gereken vasıflar.
  • Muhataba uygun olan sözlü ve sözsüz iletişim kanallarının etkin kullanımı.
  • Mânevi ve ahlâki unsurların sürece dahil edilmesi.
  • Beden ve hâl dilinin etkisi.
  • İletişimi kolaylaştıran ve engelleyen unsurlar bunlardan sadece bazılarıdır.

Bu eserde kısmen karşılaştırmalı, fakat genel anlamda analitik bir yaklaşımla Mevlâna’nın eserleri günümüz İletişim Bilimleri tarafından iletişim unsurları olarak kabul edilen kaynak, kanal, mesaj, alıcı/hedef ve geri bildirim açısından tahlil edilmiştir. İletişim sırf pozitif unsurları barındıran bir olgudan ziyade, manevî boyutları da olan bir eylem olduğundan Mevlâna bu konuda çok önemli bir rehberdir. O sözlü olduğu kadar sözsüz iletişim kanallarının da etkin kullanımını ders veren, olumlu bir iletişim tarzını temsil etmiştir. Mevlâna Celaleddin Rûmi’nin günümüz insanına bu alanda model olması ve hatta onun da model aldığı Hz. Muhammed’in (a.s.) anlaşılmasına katkı sağlaması umulmaktadır.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

778

 

YAZARLARIMIZIN GÖRÜŞLERİ

ORTAKLAŞA KİTAP ÇIKARABİLİRİZ!

BİZİMLE ÇALIŞMAK İÇİN BİRKAÇ NEDEN

2012'den bugüne hayallerinizi gerçekleştirirken yanınızdayız.
Kutlu Yayınevi | Göksel sözcükleriñ yayıncısı