Elf-a Güç Oku{yorum}

Kategori : Bétik değerlendirme - Etiketler :, , , , , , - Tarih : 24 Aralık 2020

Bu yazımda Dilara Mucuk’un kaleminden çıkmış, ilk basımı Aralık 2020’de gerçekleşmiş olan Elf-a Güç adlı kitaptan bahsedeceğim.

Dilara Mucuk, 12 yaşında çıkardığı ilk kitabı olan Mavi Taşın Gücü’nden sonra Elf-a Güç’ü çıkarmıştır. Elf-a Güç, içinde fantastik ögeler barındıran bir kitaptır. Kitabın ismi Elf Arkadaşlık Güç anlamına gelmektedir. İsmin kitap için en uygun isim olduğunu, ayrıca kapağın da göz zevkime fazlasıyla hitap ettiğini belirtmek istiyorum.

Üniversiteli dört kız arkadaşın bilim projesi için bir zaman makinesi icat etmesi ve zaman makinesini deneyecekleri gün bir aksilik çıkmasıyla bin bir türlü macera başlar. İnsan, elf ve vampirlerin bulunduğu geniş evrende bizleri epey heyecanlı bir yolculuk beklemektedir.

Kitabın anlatım dili şu ana kadar okuduğum en akıcı dillerden biriydi. 250 sayfayı bir sayfa dahi sıkılmadan okudum. Betimlemeler olay odaklı, fantastik bir kitap için oldukça yeterli. İlk sayfalarda yer yer az olsa da ilerleyen sayfalarda tam kıvamında oluyor ve bu detay da gözünüze çarpmaktan çıkıyor. Yazım ve noktalama kurallarına da dikkat gösterilmiş.

Kitabın ana karakter sayısı fazla ve her karakter birbirinden farklı. Bu farklılıklar başarılı bir şekilde tasarlanıp kaleme alınmış. Öyle ki artık hangi karakterin hangi duruma ne gibi bir tepki vereceğini ön görebilir hale geliyorsunuz, bu durum da karakterleri benimsemenizi sağlıyor. Elçin, Derin, Betül, Turgut ve dahası… Hepsi keyif halinde okuduğum karakterler oldu.

Kitabın olay örgüsü beni kendine hayran bıraktı. Özensiz, sanki üzerine sadece iki dakika düşünülüp yazılmış kitapları sevmeyen biri olarak bu kitabı büyük bir beğeniyle okudum. Sadece fantastik evrenle bile gayet yaratıcı bir kitapken başka olaylar da tasarlanması, Elçin’in müzik hayatı gibi olayların sunulması bana yazarın çok yaratıcı bir zihni olduğunu gösterdi. Sadece kitabın sonunun biraz daha farklı bitmesini isterdim ama yine de başarılı olduğu gerçeği yadsınamaz.

Bu güzel kitabı okumak beni çok hoşnut etti. Gönül rahatlığıyla hepinize okumanızı tavsiye ediyorum. Genç yazar Dilara Mucuk’a da yazı hayatında başarılar diliyorum. Esen kalın.

Aleyna Uluç

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

778

 

YAZARLARIMIZIN GÖRÜŞLERİ

ORTAKLAŞA KİTAP ÇIKARABİLİRİZ!

BİZİMLE ÇALIŞMAK İÇİN BİRKAÇ NEDEN

2012'den bugüne hayallerinizi gerçekleştirirken yanınızdayız.
Kutlu Yayınevi | Göksel sözcükleriñ yayıncısı