Korona Virüsü ve Yayınevimiz

Kategori : Genel - Etiketler : - Tarih : 13 Nisan 2020

Evrensel salgın (pandemi) korona virüsü nédeniyle tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi bizde de cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle türlü öñlemler alındı. Bu öñlemler kapsamında birçok iş yéri çalışmalarını durdururken, birçoğu da işçilerini izne çıkararak çalışmalarını kısıtladı. Yayıncılık sektöründe de durum böyle olup çalışmalar kısıtlanmış, çalışanlarıñ kimileri evden bilgisayar ile yapabildiği kadar katkı sağlamaya başlamıştır. Dolayısıyla yayınevimiziñ kimi çalışanları evden çalışmaya géçmiş olup kimi işler salgın géçene değin ötelenerek yapılacaktır. Faturalarıñ sisteme kaydedilmesi de bunlar arasındadır. Yazar uygulamasında haftalık fatura kayıtlarımızı sisteme giren arkadaşımız evden çalıştığından ve faturalar da yayınevinde olduğundan kayıtlarıñ haftalık tutulması ötelenerek uygun olunan günlerde yapılacaktır.

Kitabevlerinden kitabım niçin temin édilemiyor?

Kitabevleri ve dağıtımcılar çalışanlarını izne ayırmış, vardiyalı çalışmaya géçmiş ve çalışma saatlerini de kısmıştır. Bu yüzden Kitapyurdu, Babil, Kitapseç gibi herhangi bir kitabevinde kitaplarınızıñ temin édilmesinde yaşanan sorunuñ yayınevimizle bir ilgisi yoktur. “Stokta var, géçici olarak temin édilemiyor.” diye ifade édilen durum, kasıtlı olarak size yapılmış bir durum déğildir. Örneğin géçen yédigün arayarak bilgi aldığımız Kitapyurdu, 80.000 kitabı satıştan çektiğini bélirtti.

Kargolar niçin géç ulaşıyor?

Ülkece güç günler géçirdiğimiz, evde kalmalarıñ %90 oranına çıktığı bu zamanlarda doğal olarak da alış vérişler çevrim içi ağlar üzerinden, kargo firmaları aracılığıyla yapılmaktadır. Bu da pek doğal olarak kargo firmalarında yoğunluk yaratmıştır. Yayınevimiz, Sürat Kargo ve UPS Kargo ile sözleşmeli çalışmakta olup Sürat Kargo ile gönderimlerini durdurmuştur. Yaşanan yoğunluk karşısında yéñi araçlar kiralamasına, taşeron işçi çalıştırmaya başlamasına ve hatta cumartesi, pazar günleri de çalışmasına karşın Sürat Kargo elindeki gönderileri eritemeyip yığılmayı azaltamamıştır. Bu da şube içinde adım atılmayacak denli biriken ve yola değin taşmış kargolarıñ gérek güvenliğini, gérek de alıcısına sağlam biçimde ulaşmasını çetin duruma getirmiştir. Üstelik teslim durumu da 9-10 güne çıkmıştır. Bu gérekçeler yüzünden Sürat Kargo ile çalışmayı şimdilik durdurduk. UPS Kargo da 10 Nisan’da çalışma saatlerini kısıtladığını bildirdi. Bu étkenler, kargolarıñ aksamasına ve géç ulaşmasına néden olmuştur.

Basım çalışmaları durdu mu?

Yayınevimiziñ çalışanlarından evde çalışabilecek durumda olanlarıñ evdeki bilgisayarları başında katkı sağlamaları yargısına vardık. Bu bağlamda editörlerimiz, mizanpaj çalışması yapan dizerimiz, evrak kayıtları yapan arkadaşlarımız evden çalışmaya géçti. Basım makineleriniñ başındaki ustamız yine makinesiniñ başında, kesim ve kırımdaki arkadaşlarımız da görevleriniñ başında işlerini sürdürüyorlar. Mücellithanede çalışma saatleri kısılarak işler südürülmektedir. Soñuç olarak basım işlemlerimiz sürmekte olup yéñi kitap baskıları aralıksız yapılmaktadır.

Hepimiziñ güç günler yaşadığı bu olağan dışı durumda karşılıklı añlayış olmasını ummaktayız. Sokağa çıkma yasağınıñ ilân édildiği 11-12 Nisan cumartesi ve pazar günlerinde bile yayınevimiziñ telefonla arandığını bilmek bizden olan beklentiniñ né denli yüksek olduğunu gösterip bizi onurlandırıyor. “Yanıtsız arama” kayıtlarında géce 02.00, 03.00 saatlerini görmek de bizi sévindiriyor. Okurlarımıza ve yazarlarımıza böylesi bir izlenim vérdiğimizi bilmek né güzel! İşte, yayınevimiz bu beklentileri karşılamak adına korona virüsüne karşın géreken öñlemlerini alarak çalışmalarını sürdürmekte olup kendi iç çalışmalarını aksatmadan sürdürmeye özen göstermektedir. Bu süreçte iş birliği yaptığımız kargo ya da dağıtım firmalarından kaynaklanan aksaklıklar da añlayışlı olmak, birbirimize baskı uygulamadan iyimser biçimde ilerlemeyi gérektirmektedir.

Sağlıklı nice günlerde buluşmak dileğiyle…

Yazarlarımızıñ ve okurlarımızıñ bilgisine sunulur.

Yorumlar (9)
 • 15 Haziran 2020 tarihinde Rukiye Gül Bakırhan tarafından

  Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim,
  Salgınsız, mutlu, sağlıklı günler dilerim.

 • 14 Nisan 2020 tarihinde Hasan Kanat tarafından

  Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Rabbim biran önce insanlığı bu salgından kurtarsın.

 • 14 Nisan 2020 tarihinde Turan Gökmenoğlu/TAŞÇI tarafından

  Daha sağlıklı ve güzel günlere uyanacağımız ülkemizde, eserlerimizle kaldığımız yerden yeniden doğacak güneşimiz. Selamlar sevgiler…

 • 13 Nisan 2020 tarihinde Seyfettin tarafından

  Bilgilendirme icin teşekkürler

 • 13 Nisan 2020 tarihinde Yunus KOKAN tarafından

  Teşekkür eder, sağlıklı çalışmalar dilerim.

 • 13 Nisan 2020 tarihinde Mücahid Karaçınar tarafından

  Sağlıklı günler dilerim.😊
  Emeğinize ve yüreğinize sağlık.😊

 • 13 Nisan 2020 tarihinde Mustafa tarafından

  Yaptığınız bilgilendirme için teşekkür ederim.

 • 13 Nisan 2020 tarihinde Cevat tarafından

  Öncelikle yapmış olduğunuz bilgilendirmeden dolayı teşekkür ederim. Tüm Dünya ve Ülkemiz insanlarının tekrar sağlıklı, normal yaşam standartlarına kısa sürede kavuşmasını diler, siz ve iş arkadaşlarınıza sağlık ve esenlikler dilerim. Güzel günlerde buluşmak dileğim ile hoşçakalın.

 • 13 Nisan 2020 tarihinde Sedat DANACI tarafından

  Kolay gelsin, sağlıklı günler dileklerimle. Sedat DANACI.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :

  778

   

  YAZARLARIMIZIN GÖRÜŞLERİ

  ORTAKLAŞA KİTAP ÇIKARABİLİRİZ!

  BİZİMLE ÇALIŞMAK İÇİN BİRKAÇ NEDEN

  2012'den bugüne hayallerinizi gerçekleştirirken yanınızdayız.
  Kutlu Yayınevi | Göksel sözcükleriñ yayıncısı