Kumsalın Annesi Oku{yorum}

Kategori : Bétik değerlendirme - Etiketler :, , , , , , , , - Tarih : 18 Kasım 2020

Bu yazımda Ferhat Saçu’nun kaleminden çıkmış, ilk basımı Eylül 2020’de gerçekleşmiş olan Kumsal’ın Annesi adlı kitaptan bahsedeceğim.

Ferhat Saçu, yayınladığı ilk kitapta kendi yaşam öyküsünü ele almış, başrole de aşık olduğu kadını, Ayşe’yi koymuştur.

Yazar, 2018 yazından 2020’ye değin yaşadığı aşk sürevini bizlerle paylaşırken verdiği detaylarla da adeta bizi de kendi hayatına konuk edip onunla beraber yaşamamıza vesile oluyor. Peki bu yaşam öyküsünde neler oldu, gelin ele alalım.

Kitabın başrolü olan Ayşe, yazarımızla akrabalık bağı olan biri. Yazarımıza ailesi tarafından sıkça bahsedilen Ayşe, o dönemde Ferhat’ın ilişki düşünmemesi sebebiyle sadece sözde kalıyor fakat bir gün merak ya, Ayşe’nin sosyal medya hesaplarına bakıyor yazar. İşte asıl öykü burada başlıyor yazarımız için zira ilk görüşte aşk misali Ayşe’yi görür görmez bir şeyler hissediyor. Yine de “Kendine gel Ferhat. Bir süre hayatında kimse olmayacak.” diyor. Ta ki kötü bir hadise gerçekleşene dek…

Aylar sonra Ayşe erkek kardeşini kaybediyor. Bu acı kayıptan sonra Ferhat Ayşe’nin yanında olmak, onun acısını paylaşmak istiyor. Aşktan önce bir arkadaş olarak onu hayata döndürmek istiyor. Tabii bunun için önce doğru zamanı bekliyor ve üç ay sonra bayram vesilesiyle akraba ziyaretleri yapılırken Ayşe’yi ilk defa canlı olarak görüyor. Evet, bu görüşmeden sonra da iki yıllık bir süreçte bir aşk mücadelesi izliyoruz.

Kitabın içeriği ilgili daha fazla ipucu vermeden yorumuma geçmek istiyorum. İlk ele alacağım şey ise kuşkusuz yazarın kalemi olacak çünkü kendisi 500 küsür sayfalık bir kitabı hiç sıkmadan okuttu. Bu büyük bir başarı. Bu başarının nedeni ise benim için yazarın hem edebi hem de samimi bir anlatım dili olmasıydı. Yer yer şairâne cümleler okurken yer yer de yazarın arkadaşıymışız gibi bir samimiyet duyduğumuz cümleler okuyoruz. Bu da kendi adıma bir kitapta en hoşuma giden detaylardandır. Tabii kitabın bu denli akıcı olmasının bir sebebi de olaylar dizisiydi, Ayşe ile yaşanan vakalar, gelgitler “Acaba ne olacak?” sorusuyla sayfaları çevirmemi sağladı.

Yazarın hayata bakış açısı ve hayallerine karşı olan azmi eminim ki okuyan birçok kişiyi etkileyecektir. Karşısına çıkan badirelere karşın kendine olan güveni ve pozitifliği insana ilham verecek türden. Şunu da söylemeliyim ki bence buradaki azim sadece aşk için değil hayatta istediğimiz çoğu şey için bir ilham olmalı. Eğer hayata karşı duruşumuz bu olursa çok daha güçlü ve hayallerini gerçeğe dönüştüren bir biz oluruz.

Kitabın içinde yer yer alıntılar mevcut. Bu alıntıların özelliği ise motive edici olmaları. Yazar mücadeleyi anlattığı kitabında bu sözlerle kendi cümlelerini pekiştirip okuyucularıyla da paylaşmış. Alıntılardan bahsetmemin asıl nedeni kitaba çok yakıştıklarını söyleyecek olmam. Mesela kitabın girişindeki şu güzel alıntı kitabı özetler nitelikte:

“Kader hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten ‘Ne yapalım, kaderimiz böyle’ deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatına hakimsin ne de hayat karşısında çaresizsin…” – Şems-i Tebrizi

Yazarın bazı cümleleri de tıpkı bu alıntı gibi hayatla ilgili motivasyon sağlıyor. Bu cümlelerden altını çizdiğim bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum:

“Yaratmanın başlangıcıdır düş gücü. Dilediğinizi düşler, düşlediğinizi amaçlar, amaçladığınızı yaratırsınız sonunda.”

“Her sabahın aydınlığında hayat hikayenize boş, temiz, yeni bir sayfa eklerseniz ve o hikaye bambaşka ilerleyebilir.”

Evet, Ferhat Saçu tüm inancı ve umudu ile Ayşe için savaşıyor fakat bu süreçte birçok badire de atlatılıyor. Sonunda ne olduğunu söylemeyeceğim fakat ikinci kitabın da çıkmasını talep ediyorum çünkü aklımda bazı sorular mevcut.

Kitapla ilgili olumsuz yorum yapabileceğim tek bir husus var, o da bazı kelimelerin çok sık kullanılması oldu. (İşbu, ekseriya gibi) Başka bir kitapta bu husus göz önünde bulundurulabilir.

Bunun dışında gerçekten akıcı ve severek okuduğum bir kitaptı. Yazara bizlere hayatını içtenlikle paylaştığı için teşekkür ediyorum. Dilerim kitabın başrolü Ayşe ile huzur dolu bir hikayeleri olur. Kitaptan şu alıntı ile yazımı sonlandırıyor ve esenlikler diliyorum:

“Esasında yaşlılık ne saçlarınızın ağarması ne yüzünüzün kıvrışması ne de belinizin bükülmesidir, gayesi biten ve düşleri sönen herkes yaşlıdır. Ben asla ümidimi kaybetmeyeceğim.”

 Aleyna Uluç

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

778

 

YAZARLARIMIZIN GÖRÜŞLERİ

ORTAKLAŞA KİTAP ÇIKARABİLİRİZ!

BİZİMLE ÇALIŞMAK İÇİN BİRKAÇ NEDEN

2012'den bugüne hayallerinizi gerçekleştirirken yanınızdayız.
Kutlu Yayınevi | Göksel sözcükleriñ yayıncısı