Maacir Kızı Şimal Oku{yorum}

Kategori : Bétik değerlendirme - Etiketler :, , , , , - Tarih : 09 Aralık 2020

Bu yazımda Asuman Şemsi’nin kaleminden çıkmış, ilk basımı Mayıs 2020’de gerçekleşmiş olan Maacir Kızı Şimal adlı kitaptan bahsedeceğim.

Asuman Şemsi, daha önce Kalpte Dört İşlem isminde bir deneme kitabı çıkarmıştır. İkinci kitabı Maacir Kızı Şimal ise oldukça etkileyici bir romandır.

Maacir Kızı Şimal, ana karakterimiz olan Şimal’in anne ve babasının hayatını öğrenme hikayesiyle başlıyor. Ali ve Gelincik’in etkileyici aşk hikayesinin mutsuz bitmesi gelecekte kızları Şimal’in hayatını da etkiliyor çünkü o anne ve babasının yokluğunu iliklerine kadar hisseden küçük bir kız çocuğu aslında. İleride büyüyüp doktor olduğunda dahi içinde hep bir acı ve eksiklik oluyor, anne ve babasına tutunarak yaşıyor. Onların hikayesinin peşine düşmesiyle gelişen olaylar ise kimi zaman hüzünlendirken kimi zaman ise mutluluğa kapı açıyor.

Bu kitapta en sevdiğim şey öğretici tarafının ağır basması oldu. Gerek geçmiş zamanlar anlatılırken okuduğumuz sığ zihniyetler, gerekse Şimal’ın hastaları vesilesiyle okuduğumuz benzer hikayelerle devir değişse de kafa yapılarının aynı kaldığını görüyoruz. Bu olayı da en iyi kitaptaki şu cümle özetleyebilir:

“Sakın ha hangi devirdeyiz deme, değişen devir değil insan olmalı.”

Kadınlara yapılan gerek psikolojik gerekse fiziksel şiddetleri yan karakterler vesilesiyle okurken tüm bu olaylara karşın Şimal’in sessiz kalmayışını ve yardım edişlerini görüyoruz. En güzeli de sadece Şimal’in değil, kitaptaki çoğu karakter yardımsever ve mücadeleci olması. Kelebek etkisi misali yapılan ufak bir iyilikten öyle güzel mucizeler doğuyor ki insanın içinde umut tohumları yeşeriyor. Böyle şeyler okumayı ve izlemeyi çok seven biri olarak Maacir Kızı Şimal benim için özel kitaplardan biri oldu.

Kitabın karakterlerinin çok olması ve her karaktere ayrı ayrı değinilmesi de en sevdiğim hususlardan biriydi. Yağız, Şimal, Arda, Asya, Tuğrul, Hare… Hepsi okuması keyifli, birbirinden güzel karakterlerdi.

Kitabın anlatımına gelirsek beni hiç sıkmadı, keyif halinde okudum. Anlatım dili güzeldi, altı çizilesi cümleler ile okuma zevkini katlıyordu. Bir iki yerde kullanılan fotoğraflar ile de görsellik açısından hoş görünüyordu. Görsellik konusu açılmışken kapağın da çok minimal ve hoş olduğunu söylemek istiyorum. Beyaz bir kapak üzerinde gelincik çiçeği ve kabartma yazılar… Sade ve ince detaylı kapağıyla elime alır almaz beğenimi kazandı.

Kitapla ilgili olumsuz yorum yapabileceğim tek şey Şimal’in bazı yerlerde duygusallığının fazla olduğunu düşünmem oldu. Bunun nedeni ise bir doktorun daha soğukkanlı olması gerektiğini düşünmem. Tabii meslek ile kişilik doğrudan uyumlu olmuyor ama bazı yerlerde duygularına fazlaca esir yaşadığını hissettim. Duygusal ve duyarlı Şimal’ı yine okusaydık fakat geçmişine bir tutam daha az takılı kalsaydı diye düşündüm.

Bunun dışında kitabı çok beğendim ve keyifle okudum. Öğretici, insana umut veren ve aynı zamanda duygulandıran bir kitap okumak istiyorsanız kesinlikle Maacir Kızı Şimal’i okumalısınız.

Yazara kalemiyle umut olmaya devam ettiği bir ömür diliyorum. Sizler de her zaman umudunuzu diri tutun. Esen kalın.

                                   Aleyna Uluç

                                             Halkalı – 2020

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

778

 

YAZARLARIMIZIN GÖRÜŞLERİ

ORTAKLAŞA KİTAP ÇIKARABİLİRİZ!

BİZİMLE ÇALIŞMAK İÇİN BİRKAÇ NEDEN

2012'den bugüne hayallerinizi gerçekleştirirken yanınızdayız.
Kutlu Yayınevi | Göksel sözcükleriñ yayıncısı