kitap başvuru, online kitap başvuru, internetten kitap başvurusu

AKADEMİSYENLERE DUYURU

Mart 2022 için kitap bölümü yazarlığına başvular sürüyor.

Merhaba Oku{yorum}

Bu yazımda Yüksel Yazar’ın kaleminden çıkmış, ilk basımı Ekim 2020’de gerçekleşmiş olan “Merhaba” adlı kitaptan bahsedeceğim.

Yüksel Yazar, şu ana dek üç şiir kitabı çıkarmış bir şairdir. Üçüncü kitabı olan Merhaba’yı diğer şiir kitaplarından farklı kılan ise tamamiyle tek bir kişiye ithafen yazılmış olmasıdır. Şair, aşık olduğu kadına yazdığı şiirleri bizlerle paylaşmış. Bu sebeple kitabın ön sözünde “Belki de bu yüzden artık benim kitabım demekten vazgeçmeliyim çünkü bu kitapta bana ait olan tek şey kalbim herhalde, onun dışında her satır, her dize, her kelime kalbimin adaşı, yaşama sevincim olan ve emsali olmayan bir kadınla dolu, tamamen ona ait.” demiştir.

Kitap iki kısımdan oluşuyor. Benim çıkarımıma göre ilk kısım daha karamsar şiirleri barındırırken ikinci kısım daha umutlu şiirleri içeriyor. Bu da okuyucuyu karanlık bir yolculuğa çıkarıp yolun sonunda ışığa ulaştırıyor.

İlk kısımdan hoşuma giden bazı kesitleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Çünkü kalmak yakışırken bazısına, Kimisi mecbur gitmeli.”

“Bir sarılmalık olsun daha ömrü var mı sevdamızın?                                                 Bir dakikasına versek ya da bin sayfasını yazgımızın.”

Şair, ilk kısımda içindeki gelgitli halleri şu dizeyle özetliyor:

“İçimde kıyametler kopuyor

Bir yanım merhaba, diğer yanım elveda.”

Sevdiği kadına yazdığı dizelerin arasında kendisiyle ilgili duygu durumlarını da yakaladım ve onların altını çizdim.

“Çünkü düşmez suretime gölgesi içimde kopan fırtınanın.”

Şair burada hissettiklerini, acısını dışa yansıtamadığını anlatırken aslında birçok kişinin kalbine dokunuyor. Tüm kitap boyunca en sevdiğim dizeler ise şu oldu:

“Kendime benzeyince kimse sevmiyor beni Kırık ruhumla ondan eksik gülümseyişim.”

Şiirleri genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim fakat bazı şiirlerde anlam bakımından tekrara düşülmüş, bu da art arda okuyunca sıkıcılığa neden olabiliyor. Demek istediğim, bir şiirde zaten daha önce anlatılmış şeyler birkaç şiirde mevcut. Bunun dışında daha uzun ve içeriği farklı olan şiirlerini daha çok beğendim. “İncelikli Bir Haldir Seni Sevmek” şiiri bahsettiğim şiirlere örnek verilebilir.

Şiir okumayı seven ve bir insanın kalbinden gerçeklikle dökülen hisleri okumak isteyenlere Merhaba’yı öneriyorum. Şaire de şiirlerinin muhatabı olan kişiyle bir ömür mutluluklar diliyorum.

Aleyna Uluç

Halkalı – 2020

 

 

Kategori : Bétik değerlendirme - Etiketler :, , , , - Tarih : 04 Kasım 2020

Yorumlar (1)
 • 11 Kasım 2020 tarihinde Businessvkf tarafından

  удалите,пожалуйста! .

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :

  954

   

  Kutlu Yayınevi | göksel sözcükleriñ yayıncısı

  2012'den bugüne hayallerinizi gérçekleştirirken yanınızdayız.