“Özleştirme Kılavuzu – Türkçede Özleştirmeciliğiñ Ana Çizgileri” yayımlandı

Kategori : Yeni betikler - Etiketler : - Tarih : 17 Kasım 2018

Yayınevimiz, Türk Dili Dérneği ile ortak yürüttüğü çalışmalar kapsamında Hasan Şahin Kızılcık‘ıñ yazdığı yéñi bir yapıtı daha okurlarıñ ilgisine sunmuştur: Özleştirme Kılavuzu – Türkçede Özleştirmeciliğiñ Ana Çizgileri.

Türk Dili Dérneği için çıkardığımız bétikler:

1) Eñ Eski Türk Yazısı – Burcu Yanıklar

2) Özleştirmeciliğiñ Bildirgesi – Gökbey Uluç, Oktay Doğangün

3) Kerkük Eskiler Sözü – Bünyamin Tan

4) Özleştirme Kılavuzu – Türkçede Özleştirmeciliğiñ Ana Çizgileri – Hasan Şahin Kızılcık

Biñlerce yıllık geçmişiyle Türkçe; yéryüzündeki eñ eski, eñ yaygın, eñ üretken ve eñ yétkin dillerden biridir. Bu diliñ başına gelenler, söylemesi uygun düşerse, pişmiş tavuğuñ başına gelmedi. Çok sıkıntılı dönemler atlattı ve yok olmanıñ éşiğinden dönerek bugünlere geldi. Ancak tehlike tümüyle soña érmedi. Hız çağına dönüşmüş çağımızda, geçmiş sorunlarıñ kalıntılarınıñ yanında, Türkçe başka sorunlarla yüz yüze kalmakta. Bunları aşmak için çocuklarından, démeli bizden yardım békliyor.

Bu yapıtta, dil kavramı ve Türkçe ile ilgili temel bilgileriñ yanı sıra, ülkemizde yoğun tartışmalara néden olan özleştirmecilik akımınıñ değerlendirmesi, açıklaması, özleştirmeciliğiñ nasıl olması ve olmaması gérektiği tartışılmıştır. Ek olarak, özleştirmecilik ile ilgili sıkça sorulañ sorularıñ yanıtları da vérilmiştir. Ayrıca dilimizle ilgili kimi sorunlara da değinilmiş, çözüm üretmeye çalışılmıştır.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

778

 

YAZARLARIMIZIN GÖRÜŞLERİ

ORTAKLAŞA KİTAP ÇIKARABİLİRİZ!

BİZİMLE ÇALIŞMAK İÇİN BİRKAÇ NEDEN

2012'den bugüne hayallerinizi gerçekleştirirken yanınızdayız.
Kutlu Yayınevi | Göksel sözcükleriñ yayıncısı