Sahi Ya Sevmek Oku{yorum}

Kategori : Bétik değerlendirme - Etiketler :, , , , , , , - Tarih : 27 Kasım 2020

Bu yazımda Mehmed Akif Aslan’ın kaleminden çıkmış, ilk basımı Mayıs 2020’de gerçekleşmiş olan Sahi Ya Sevmek adlı kitaptan bahsedeceğim.

Mehmed Akif Aslan, romanında karakterler arasında geçen aşkı ve yine karakterlerin vatana olan aşkını ele alarak birçok duyguyu içinde barındıran, hem aksiyonlu hem de romantik, geniş yelpazeli bir eser ortaya koymuştur. Bu çok yönlülüğüyle küçükten büyüğe her kitleye hitap edecek türdedir.

Peki benim bu kitapla ilgili yorumlarım neler?

Kitapla ilgili ele almak istediğim ilk şey kapağı ve de ismi olacak. Kitabı elime ilk aldığımda kapak gerçekten hoşuma gitti, renklerin uyumu ve iki farklı ruhu olan görsellerin birleşimiyle göze hitap eden bir kapak olmuş fakat kitabı okuyunca acaba daha farklı bir kapak mı olmalıydı diye düşünmeden edemedim. Keza isim konusu da öyle. Kapak da isim de kurgudan ayrı bakıldığında çok hoşlar fakat kitabı okumadan önce bir aşk kitabı algısı uyandırıyor. Evet, başta da belirttiğimiz üzere kitabın konusunda aşk da var fakat tek konu bu değil. Bana sorarsanız eğer kitabın ismi roman boyunca önemle vurgulanan “Dem” kelimesi de olabilirdi.

Anlatım diline gelirsek çok sevdiğimi söylemeliyim. Gayet akıcı ve keyifli bir okuma süreci oldu benim için. Karakterlerin hissettikleri, verdikleri tepkiler başarılı bir şekilde aktarılmıştı. Kitapta en sevdiğim şey şaşkınlık duygusunu okucuya devamlı yaşatması oldu. İlk başta Cemal karakteriyle başladığımız sıradan bir serüvenden farklı boyutlara geçerek şaşırtıcı vakalar okuduk. Bu da kitabı merakla okumamı sağladı.

Kitaptaki en sevdiğim cümlelerden biri şuydu:

“İnsanoğlu sevdiği ve değer verdiği hususlara alışmamalı, tam aksine sürekli o hususlara karşı sevgisini ilk günkü gibi diri tutmalıdır.”

Yazarın romantik sahneleri kendine has ve anlamlı bir şekilde yazması da çok hoşuma gitti. Klişe cümlelerin dışına çıkılarak karakterlerin inceliğine yaraşır cümleler kurmuş. Üstelik bu hem Cemal, hem de oğlu Zeki için geçerli. Nesilden nesile saf aşkları okumuş bulunduk.

Anlatımla ilgili yapabileceğim tek olumsuz yorum kitap boyunca üçüncü ağızdanan anlatılmasına karşın bazı yerlerde birinci ağza geçilip karakterin diliyle okumamız oldu. Bu kasıtlı mı yapıldı yoksa farkında olunmadı mı bilmiyorum ama ara ara böyle olan kısımlar gözüme çarptı.

Kitabın Bursa’da geçmesiyle beraber Bursa hakkında birçok kültürel bilgi de edinmiş oluyorsunuz. Tabii bunda yazarın Bursalı olmasının da etkisi var. Tarihi yerler kaynakça da belirtilerek detaylı bir şekilde aktarılmış. Sözün özü, kitap sahiden de geniş kapsamlı. Hem romantik, hem aksiyonlu, hem tarihi yerler hakkında bilgi veriyor… Bilhassa tekdüze konular okumaktan sıkılanlar için çok avantajlı.

Kitapla ilgili yorumlarım bunlardı. Yazarın anlatımını ve hayal gücünü sevdim, başka kitapları çıkarsa da eğer seve seve okurum. Kendisine bol ilham ve başarı diliyorum.

                                            Aleyna Uluç

                                            Halkalı 2020

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

778

 

YAZARLARIMIZIN GÖRÜŞLERİ

ORTAKLAŞA KİTAP ÇIKARABİLİRİZ!

BİZİMLE ÇALIŞMAK İÇİN BİRKAÇ NEDEN

2012'den bugüne hayallerinizi gerçekleştirirken yanınızdayız.
Kutlu Yayınevi | Göksel sözcükleriñ yayıncısı