Siirt gazetesi kitabımız hakkında değerlendirme yaptı

Kategori : Genel - Etiketler : - Tarih : 13 Haziran 2019

Siirt gazetesinin yazarlarından Ayhan Mergen, 12 Haziran günlü sayıda Ali Savaş Altunç‘un kaleme aldığı Siirt Üniversitesinin Kentin Sosyal ve Ekonomik Gelişimine Katkısı adlı çalışması için bir değerlendirmede bulundu.

SİİRT ÜNİVERSİTESİ VE ALTUNÇ’UN ÇALIŞMASI

Gelecek vaat eden zeki ve çalışkan hemşerilerimizden Gelir Dairesi Müdür Vekili Ali Savaş Altunç, önemli bir çalışmaya imza attı. Altunç, yüksek lisans tezi olarak gerçekleştirdiği bir çalışma ile üniversitemizin dününü ve bugününü ele alarak yarınına yön verecek bir ışık tuttu. Altunç, bir dönem rektör yardımcısı olarak görev yapan deneyimli bir akademisyen olan Prof. Dr. Yüksel Birinci ile birlikte gerçekleştirdiği bu çalışmayı kitap halinde yayınlayarak daha kalıcı hale gelmesini sağladı.

Siirt Üniversitesinin Kentin Sosyal ve Ekonomik Gelişimine Katkısı adı altında yayımlanan çalışma üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde; üniversitenin tanımı, yönetim yapısı, akademik yapısı, akademik ve idari personel yapısı, kademeleri, işlevi, özerkliği, görevi ve amaçları ile kurulmasındaki etkenler ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiş. Siirt Üniversitesi ile birlikte Dünya’da ve Türkiye’de üniversitelerin tarihsel gelişim süreci de ele alınmış.

İkinci bölümünde; Siirt Üniversitesi’nin kuruluş ve kurumsal yapısı içinde; tarihsel gelişimi, yönetim yapısı, akademik ve idari birim yapısı, öğrenci yapısı ve demografik özellikleri, sosyal-kültürel ve bilimsel kazanımlarına değinilerek, Üniversite hakkında genel bilgiler verilerek, Üniversitenin günümüzdeki durumu açıklanmaya çalışılmış.

Kitabın üçüncü bölümünde ise, üniversitenin Siirt şehrine sosyal ve ekonomik gelişimine ne kadar katkısı olduğu, üniversitenin ekonomik yapısı ve ekonomik durumunun Siirt şehrinin ekonomik gelişine ne kadar katkı sağladığı rakamlarla analiz edilmiştir.

Son olarak sonuç ve değerlendirme yapılarak gelecekte üniversitenin eksik yanları belirtilerek gelişebilmesi için çeşitli önerilerde bulunuluyor.

Kurumlar ve kişilerin en çok ihtiyaç duydukları şeylerin başında kendilerini inceleyip araştıracak ve gerçekleri olduğu gibi dile getirecek insanlardır. Bu çalışma ile Siirt Üniversitesi bu imkana kavuşmuş oluyor. Deneyimli bir akademisyen ile bir gelir uzmanının objektifliği ile kaleme alınmış bu çalışma üniversitemizin iyi yönleri kadar eksik yönlerini ortaya koyuyor. Özellikle üniversitemizin zayıf yönlerini ele alan bölümler çok büyük bir önem arz ediyor. Üniversitede görev yapan herkesin bu çalışmadan kendisine çıkaracağı dersler vardır diye düşünüyorum. Tabii ki namazda gözü olmayanların ezanda kulağı olmaz misali üniversite için daha yararlı olabilirim derdini taşımayanlar için bu çalışma bir anlam ifade etmez.

Umarım, üniversite yöneticileri bu çalışmayı büyük bir titizlikle mercek altına alır ve her bir satırının hatta bir kelimesinin anlamını düşünür ve gereğini en kısa zamanda yerine getirirler.

Altunç ve Prof. Birinci’yi de bu çalışmalarından dolayı kutluyorum.

Kaynak: www.siirtgazetesi.com.tr/siirt-universitesi-ve-altuncun-calismasi/

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

778

 

YAZARLARIMIZIN GÖRÜŞLERİ

ORTAKLAŞA KİTAP ÇIKARABİLİRİZ!

BİZİMLE ÇALIŞMAK İÇİN BİRKAÇ NEDEN

2012'den bugüne hayallerinizi gerçekleştirirken yanınızdayız.
Kutlu Yayınevi | Göksel sözcükleriñ yayıncısı