“Siirt İlinin Demografik Yapısı” yayımlandı

Kategori : Yeni betikler - Etiketler : - Tarih : 18 Eylül 2017

Yazarlarımız Hüseyin YILMAZ ve Doç. Dr. Arzdar KİRACI’nıñ Siirt İlinin Demografik Yapısının Türkiye İle Karşılaştırılması ve Bölgesel Kalkınma Açısından Yorumlanması adlı çalışması yayınevimizden çıktı.

İnsanlık tarihi ile başlayan demografi biliminin önemi, zaman içinde nüfus ve teknolojinin gelişmesine paralel olarak ve diğer bilim dalları ile gelişen ilişkisi sebebi ile artarak gelişmiştir. Günümüzde sadece nüfus kavramı ile yakından ilişkisi olmayan demografi bilimi; coğrafya, tıp, tarih, biyoloji, sosyoloji, ekonomi gibi bilim dalları ile yakından ilişkilidir. En küçük birim olan aile kurumundan, makro ölçekte devlet kurumlarına kadar planlamaların yapılabilmesi için gereksinim duydukları bilgilerin alınmasında ve sonuçların analiz edilmesinde ihtiyaç duyulan bilim dallarının başında demografi bilimi gelmektedir.

Kitapta Siirt ilinin demografik verileri ile Türkiye’nin demografik verileri çok yönlü olarak karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışma ile çıkan sonuçlar, Siirt ilinin Türkiye ile oransal karsilastirildiginda ilin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya çıkarmaktadır. Yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkan veriler ile bunlara ilişkin değerlendirmelerimiz, ilin eksik yanlarının görülmesi ve gelecek için planlama yapılmasında kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına, belediyelere, üniversitelere vb. kurumlara önemli bir yardımcı kaynak olacaktır.

Demografik araştırmalar, her ülke tarafından yerel düzeyde, ülkenin kendi olanaklarıyla en önemli varlık sebebi olan insanları incelemek için yapması gereken önemli araştırmalardır. Bir ülkenin kendi kendini öğrenebilme ve tanıma yeteneği bu araştırmalar sayesinde artmaktadır.

Bir ülkenin kendi demografik araştırmalarını kendi yetiştirdiği insanlarının yapmasının hayati önem taşıdığının bilinciyle yazarlarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. Uğurlu olsun.

Edinmek için:

http://www.kitapyurdu.com/index.php?route=product/product&product_id=435508&gclid=CjwKCAjwo4jOBRBmEiwABWNaMb00HCx-Y4Dl7KiCOI375mow5lzi_MWB9prJaqiDrYsrmc8pXw2XERoC37wQAvD_BwE

http://www.dr.com.tr/Kitap/Siirt-Ilinin-Demografik-Yapisinin-Turkiye-Ile-Karsilastirilmasi-ve-Bolgesel-Kalkinma-Acisindan-Yorum/Arastirma-Tarih/Etnoloji/urunno=0001721116001

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

778

 

YAZARLARIMIZIN GÖRÜŞLERİ

ORTAKLAŞA KİTAP ÇIKARABİLİRİZ!

BİZİMLE ÇALIŞMAK İÇİN BİRKAÇ NEDEN

2012'den bugüne hayallerinizi gerçekleştirirken yanınızdayız.
Kutlu Yayınevi | Göksel sözcükleriñ yayıncısı