kitap başvuru, online kitap başvuru, internetten kitap başvurusu

“Türk Siyasi Tarihinde Rize (1946-1980)” yayımlandı

Kaan Cem Geniş’in kaleme aldığı ve yayınevimizdeki ilk kitap çalışması olan “Türk Siyasi Tarihinde Rize (1946-1980)” yayımlandı.

Rize, Türk siyasi tarihinde önemli bir konuma sahiptir. Türk siyasetinde önemli ve etkin rol oynamış şahsiyetlerin bir bölümü Rize’den yetişmiştir. Rize siyasi hayatımıza 2 başbakan ve hükümette görev yapmış pek çok vekil kazandırmıştır.

Bu çalışmada Türkiye’nin çok partili hayata geçmiş olduğu zamandan, 12 Eylül darbesine kadar geçmiş olan sürede Rize’deki siyasi faaliyetler, Türkiye’de yaşanmış olan genel siyasi olay ve faaliyetlerle desteklenerek anlatılmıştır. 1946 yılından başlayarak Rize’de yaşanmış siyasi faaliyetler detaylıca ele alınmıştır. Yaşanan seçimler, halk oylamaları, parti kongreleri, siyasilerin bölgeye yapmış oldukları ziyaretler ayrıntılarıyla sunulmaya çalışılmıştır. Rize tarihinden kesitler sunulurken aynı zamanda memlekette yaşanan gelişmelerde eş zamanlı olarak aktarılmıştır. Bu çalışma ne tam bir yerel tarih ne de tam bir Türk siyasi tarihidir. Bu iki olgunun harmanlanmasıyla ortaya çıkmış bir eserdir. Arşiv belgeleri ağırlıklı olmak üzere Rize’de yaşanmış olan siyasi oluşumlar, faaliyetler ortaya çıkarılmaya ve en doğru şekilde aktarılmaya çalışılmıştır.

 

Kategori : Yeni betikler - Etiketler : - Tarih : 14 Haziran 2023

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

1243

 

Kutlu Yayınevi | göksel sözcükleriñ yayıncısı

2012'den bugüne hayallerinizi gérçekleştirirken yanınızdayız.