“Türkiye’de Bakteriyoloji Alanında Gelişmeler (1876-1938)” yayımlandı

Kategori : Yeni betikler - Etiketler : - Tarih : 30 Ekim 2020

Doç. Dr. Deniz Akpınar ve Dr. Öğr. Üyesi Ertuğrul Erhan‘ın kaleme aldığı Türkiye’de Bakteriyoloji Alanında Gelişmeler (1876-1938) çalışma yayınevimizden çıktı.

Tıbhane-i Amire kuruluşu ile başlayan tıp eğitiminde modern batı eğitimi Türk hekimlerinin önünü açarak tıp dünyasında pek çok başarılı hizmetler sunmalarına yol açmıştır. Biz bu konuda katkısı olan başta devlet ricali, hekimbaşıları, tıp hocaları (yerli ve yabancı) ve yapılan çalışmalarından bahsettik. Bu sayede Türk hekimliği bütün mesleklerden önce ilerlemiş ve batı hekimliğini adım adım takip etmiş, her yeni keşif memleketimize derhal girmiştir. Tıp eğitimi başlangıçta yabancı hocalar tarafından yapılırken sonradan birçok hekim Avrupa’ya gönderilerek ülkemizde modern klinikler kurulmuştur. Bu gelişmeler günümüzde Corona salgını gibi, 1900’li yılların başında ülkemizde salgın hastalıklar mücadele de dünyada belki de ilk defa etkeni henüz keşfedilmeyen tifüs hastalığına karşı aşı üretmeye kadar gitmiştir. Bu gelişme hekimlerimizin literatür bilgisi, yeni sonuçlara ulaşacak ve uygulayacak bilimsel yeterliliğini göstermesi bakımından önemlidir.

Amacımız geçmişte bu yapılanlar örnek alınarak günümüzde hekimlerimizin insanlığa daha ileri ve daha faydalı tıp çalışmalarının yapılmasını sağlamaktır.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

778

 

YAZARLARIMIZIN GÖRÜŞLERİ

ORTAKLAŞA KİTAP ÇIKARABİLİRİZ!

BİZİMLE ÇALIŞMAK İÇİN BİRKAÇ NEDEN

2012'den bugüne hayallerinizi gerçekleştirirken yanınızdayız.
Kutlu Yayınevi | Göksel sözcükleriñ yayıncısı