kitap başvuru, online kitap başvuru, internetten kitap başvurusu

“Türkmencenin Sesleri ve Yazımı Üzerine” kitabı yayımlandı

Daha önce Dede Korkut’un Üçüncü El Yazması kitabını yayımladığımız Yusuf Azmun‘un “Türkmencenin Sesleri ve Yazımı Üzerine” kitabı yayınevimizden çıktı. Kitabın arka kapak yazısında Ahmet Bican Ercilasun okurlara şöyle sesleniyor:

Türkmencenin gramerini yerli ve yabancı birçok araştırmadan okudum. Bu ilgi çekici Türk lehçesinin özellikle ses bilgisiyle ilgili bazı özellikleri hep dikkatimi çekmiştir. Uzun ünlüler, peltekleşen s ve z sesleri… Başkurtçadaki s-> h, Yakutçadaki s-> h-> Ø değişmesinin ilk aşamasının Türkmencedeki diş arası s olduğunu anladığımda yeni bir keşifte bulunduğumu sanmıştım. Meğer Türkmencenin sırları bunlardan ibaret değilmiş. Türkmence sanki bir benzeşmeler dili. Ve daha birçok seslik özellikler… Azmun’un kitabını okuduğum zaman o güne kadar bilmediğim birçok sırrı öğrendim.

Bir Türkmensahra Türkmen’i olan sınıf arkadaşım Yusuf Azmun bence ilmî hayatının en önemli eserini ortaya koymuştur. Türkmencenin ses bilgisinin ayrıntılarını öğrenmek isteyenler mutlaka bu esere başvurmalıdırlar.

Ahmet Bican Ercilasun

Kategori : Yeni betikler - Etiketler : - Tarih : 24 Haziran 2021

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

879

 

akademik kitap yayınlamak
Akademik teşvik ve doçentlik başvurusu kriterlerini karşılayan yayınevimiz, ulusal ve uluslararası yayınevi statüsündedir.

Kutlu Yayınevi | göksel sözcükleriñ yayıncısı

2012'den bugüne hayallerinizi gérçekleştirirken yanınızdayız.