Yéñi bir yazın türü: Göñülleme

Kategori : Genel - Etiketler : - Tarih : 12 Şubat 2019

Kimseyi kandırmaya (ikna étmeye) çalışmadan kişiniñ duygu ve düşüncelerini yazdığı yazılara deneme dénmekte ve yüzyıllardır da birçok yazarca bu türde yazılar yazılmaktadır. Deneme olarak nitelendirilen birçok çalışma da yayınevimize sıkça gönderilmektedir. Ancak burada bir durum ilgimizi çektiğinden üzerinde durarak bu koñuyu gündememize aldık.

Yayınevimize gönderilen kimi çalışmalar; sévgiliye yönelik duyguları, ayrılıktan soñra kişiniñ yaşadıklarını, sévi acısından kurtulmak için yapılanları, inçliğe (huzura/rahata) erişmek için göksel séviye yönelmeniñ getirileri üzerine yazıları içerdiğinden, bunlarıñ deneme adı altında anılmasını uygun bulmadık. Bu, başlı başına bir yazın türü olarak değerlendirilmeli, salt sévi üzerine olan denemeleriñ bundan soñra göñülleme olarak nitelendirilmelerini değerlendirdik. Böylece taşlama, koçaklama gibi yazınımızda (edebiyatımızda) yéri bulunan türlere göñüllemeye de bir sıra açıldı.

Taşlama: Bir kimseyi azı toplumuñ sorunlu tutumlarını yéren koşuk.
Koçaklama: Yiğitliği, kahramanlığı koñu édinen koşuk.
Güzelleme: Séviyi koñu édinen koşuk.
Göñülleme: Séviyi koñu édinen deneme.

Kutlu Yayınevi olarak 05/01/2019 günaylı 12 sayılı yargımız géreği; salt sévgi üzerine olan denemelere göñülleme démeyi uygun gördüğümüzü kamuoyunuñ bilgisine sunarız.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

778

 

YAZARLARIMIZIN GÖRÜŞLERİ

ORTAKLAŞA KİTAP ÇIKARABİLİRİZ!

BİZİMLE ÇALIŞMAK İÇİN BİRKAÇ NEDEN

2012'den bugüne hayallerinizi gerçekleştirirken yanınızdayız.
Kutlu Yayınevi | Göksel sözcükleriñ yayıncısı